Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Soğuk sıkım zeytinyağı yapılırken birkaç işlem uygulanır ve bu yöntemlerle zeytinlerin mevcut vitaminleri korunarak, düşük yağ asidi oranı ile zeytinyağı elde edilir. Bu işlemler kısaca şu şekildedir:

·         Öncelikle Zeytinler erken hasat zamanı toplanır, ayıklanır ve yıkanır

·         Yıkanan zeytinler ezilerek kırılır.

·         Hamur haline getirilen zeytinler de 27 derecenin altında yoğrulur.

·         Zeytinin suyu çıkarılmış olur. 3 gün dinlendirilip süzüldükten sonra soğuk sıkım zeytinyağı elde edilmiş olur.

Soğuk sıkım zeytinyağı denmesinin nedeni 27 santigrat derecenin altında yoğurulmasından kaynaklanır. Bu durum ısı görmeyen zeytin hamurunun içerdiği vitaminlerin ve antioksidan içeriğin korunmasını sağlar. Bu yüzden zeytinyağının en sağlıklı elde ediliş biçimi olarak kabul edilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Fiyatları Ne Kadar?

Zeytin üretiminin ve soğuk sıkım zeytinyağı elde etmenin maliyeti yüksek olduğu için bu durum tüketiciye de yansımaktadır. Kalitesi korunan, doğru muhafaza edilmiş zeytinyağlarının fiyatları daha yüksek olmaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağı bu özelliğinden dolayı daha fazla zeytin kullanılmasını gerektiren bir üretim şekli olduğundan pahalı olmaktadır. 1 litre normal sıkım yağlar için 4 kg zeytin gerekirken soğuk sıkım zeytinyağında 10-12 kg zeytin gerekir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Üretiminde Kullanılan Makineler Nelerdir?

Zeytinyağı elde ederken birden çok işlem ve bunlara uygun makineler kullanılmaktadır. Zeytin hasadında silkme yöntemiyle veya sarma makineleri ile yerden zeytini toplamak için emici makinalar kullanılabilir. Bu makinelerde zeytinin hasarsız şekilde toplanmasını sağlar. Üretime gönderildikten sonra üretim bantlarında temizlenip yıkandıktan sonra Kırıcı adı verilen makinelerde kırılır ve yoğurma makinalarında yoğrulur. En sonunda sıkıcı adı verilen makinelerde yağ ile kara su ayrıştırılır. Yağ 3 gün bekletildikten sonra tortularından ayrılmak üzere de Seperatör adı verilen bölüme gönderilir ve soğuk sıkım zeytinyağı elde edilmiş olur.

Gelişen teknoloji sayesinde bunların hepsini küçük bir makine ile de yapabilmektedir. Zeytin hamurunu ezmeden merkezkaç yöntemiyle de zeytin hamuru yoğrulabilir. Bu sistem kontinü sistemdir. Kontinü sistem (tam otomatik) zeytini yaprak ve dallarından ayıklar ve şişelere doldurulmasına kadar tüm işlemlerin tek bir sistemde yapılmasını sağlar.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Soğuk sıkım zeytinyağı üretim aşamasında vitamin ve antioksidan değeri düşmediğinden oldukça sağlıklıdır. Eylül’de başlanan hasat iyi koşullarda toplanır saklanır ve zeytinyağı üretimine gönderilirse ürünün değeri ve sağlığa faydası da çok olur. Tüketici de zeytinyağını çabuk tüketmeli ve ısı, ışık ve havadan koruyarak saklamalıdır. Zeytinyağı kalbi güçlendirir, saça ve cilde iyi gelir ayrıca kolesterolün düşmesini sağlar. Zeytinyağı içerdiği antioksidan nedeniyle iltihaplanmayı da önler, genç kalmayı sağlar ve diğer yağlara oranla diyabet riskini azaltır. Zeytin E ve A vitamini, demir, bakır ve kalsiyum içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tüm bu nedenlerle soğuk sıkım zeytinyağı her yemekte makul ölçüde bulunmalı ve tüketilmelidir. Her gıdanın fazlası insan vücuduna zarardır.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Yemeklerde Kullanılır Mı?

Soğuk sıkım zeytinyağı yemekler için kullanılabilecek en değerli yağdır. Yüksek sıcaklıklarda ve kızartmada diğer yağlara göre daha çabuk ısındığı ve yanmaya başlandığı gözlemlenmiştir ve bu yüzden tüketiciler bu gibi yemeklerde kullanmayı tercih etmemektedir ancak araştırmalar zeytinyağının 190 santigrat dereceye kadar çıkabildiğini söylemektedirler. Yüksek sıcaklıklarda yağların bozulmaya başladığı ve sağlığa faydalı olma özelliğini yitirdiği bilinir ancak ev ortamında yemekler pişirilirken bu sıcaklık derecelerine ulaşılamaz. Bu veriler diğer yağlara oranla zeytinyağının daha dirençli ve sağlığa faydalı olduğunu da kanıtlamaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağlarının yemeklerde kullanımı ile içerisindeki fenolün (antioksidan içeriği) doğrudan yemeğe aktarılır. Üretimi esnasında kimyasal işlem görmemiş olan soğuk sıkım zeytinyağı kızartma ve tüm yemeklerde kullanılabilecek en iyi cins zeytinyağı olarak kabul edilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağının soğuk sıkım olduğu tadı ve kokusundan anlaşılabilir. Diğer yağlara göre daha keskin bir koku sunar. Bu koku meyve ve çiçek kokularına benzer. Zeytinler ezilerek ve sıkılarak işlem gördüğü için acı olan zeytinin yağı da acıdır ve genzi yakıcı bir özelliği bulunmaktadır. Cam şişelerde saklanan soğuk sıkım zeytinyağları üreticiler tarafından iyi muhafaza edilerek satılmaktadır ve üretim aşamasında da her türlü dikkat gösterilerek zeytinyağı elde edilir. Bu yüzden fiyatlarının da düşük olmaması gerekir. Ucuza satılan zeytinyağları tüm bu dikkat ve fazla maliyetin yapılmamış olmasındandır. Piyasa fiyatının altında soğuk sıkım zeytinyağları alınmamalıdır.