Zeytinyağı Ciltte Ne Kadar Bekletilmeli?

Zeytinyağının cilde masaj yaparak uygulanmasının ardından kısa sürede temizlenmesi gerekir. Zeytinyağı, nemlendirici özelliğinden dolayı cilde pek fazla zarar vermese de direk cilt ile temasların hiçbir üründe yapılması istenmediği gibi zeytinyağında da pek fazla tavsiye edilmez. Cilde kullanılacak ürünler mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır çünkü cilt tipi ve hassasiyet her insanda farklılık gösterir. Zeytinyağının cilde kullanımı da uzman tavsiyesiyle olmalıdır. Ancak yemeklerde kullanımının da cildi yaşlanma ve kırışıklığa karşı koruduğu araştırmalar sonucu ortaya konmuş bir gerçektir. Kas krampları için de zeytinyağı sürülmesi bilinen bir yöntemdir. Bu şekilde yapılan masajlar kasları gevşeterek krampları giderir.

Zeytinyağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağı nemlendirici, leke giderici ve peeling etkisi olduğu için yüze az miktarda uygulanabilir. Nemlendirici olarak kullanılmak isteniyorsa gece yatmadan önce yüze sürülür ve bir müddet bekletildikten sonra silinir ancak yıkanmaz. Bu şekilde uyuduktan sonra cilt sabah uyanınca ılık su ile yıkanır. Tüm gece ciltte kalan yağ cilde yumuşaklık ve parlaklık verir. Zeytinyağı iltihap oluşumuna engel olduğu için yüze sürüldüğünde sivilce oluşumunu engeller ve tedavi eder. Bu tedavi için haftada bir defa kullanılması tavsiye edilir. Masaj yaparak zeytinyağının uygulanması kan dolaşımını da hızlandırır. Zeytinyağının cilde kullanımı oldukça basittir. Sürme ve yıkama işlemleri masaj yapılarak olmalı cilde hassas davranılmalıdır. Yağlı ciltler normal ciltlere göre daha az zeytinyağı kullanmalıdır. Zeytinyağı içerikli sabunların kullanımı da cildi yumuşatmak için oldukça iyi bir yöntemdir.

Zeytinyağının Yüze Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici ve besleyici olarak zeytinyağı kullanılabilir. Önerilen kullanım şekilleri vardır ancak bu tür ürünlerde öncelikle doktora danışılması gerekir çünkü vücudun vereceği reaksiyon her insana göre değişiklik göstermektedir. Bazı kullanım şekilleri ve faydaları:

Temizlenen cilde gece uyumadan önce zeytinyağı sürülür ve uyandıktan sonra yumuşak, parlak bir cilt elde edilebilir. Gözaltı ve ince çizgilere de az miktarda zeytinyağı kullanılabilir. Gözaltı şişmesine çözüm olarak buzdolabında bekletilen zeytinyağının şişmiş bölgelere kullanılması önerilir. Bal ve zeytinyağının birlikte cilde sürülmesi yumuşaklık ve akne sorununa iyi gelmektedir. Dudak çatlakları için de zeytinyağı yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Ellerdeki çatlaklıklar için de zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı, cildi ölü derilerden arındırmak için de peeling olarak kullanılır. Beslenme şekli zeytinyağı olan kişilerin de cildinin daha sağlıklı olduğu görülmektedir.

Zeytinyağı A ve E vitamini bulundurur. Bu yüzden yaşlanma karşıtı etkileri olduğu ve yine beslenmesinde zeytinyağı bulunduran kişilerin belirlenen yaş ortalamasının üzerinde olduğu yani daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Zeytinyağının cilde kullanımı kızarıklıklar için de olabilir. Ölü deriyi temizleme özelliğinden dolayı ciltteki sivilce ve siyah noktalara da iyi gelir. E vitamini ayrıca güneş lekelerini tedavi etmek için kullanılır ve ciltteki renk eşitsizliğini tedavi eder. Hassas ciltler için makyajı kolayca çıkarır. Kullanıldıktan sonra da güneşe çıkılmaması gerekir.

Zeytinyağı Cildi Karartır Mı?

Zeytinyağının cilt üzerinde kararma yapması gibi bir yan etki bilinmemektedir. Ancak her cilt tipi için oluşabilecek yan etkiler farklılık gösterebilir. Böyle bir durumda doktora başvurulmalıdır. Dermatologlara danışılarak veya onların tavsiyesi üzerine cilde kullanılacak ürünler belirlenmelidir. Doğal ürünlerin kullanımı onların cilde zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Zeytinyağının veya zeytinyağı içeren kozmetik ürünlerinin de kullanımı doktor kontrolü ile olmalıdır.

Zeytinyağının Ciltte Yan Etkileri Var Mı?

Zeytinyağının cilde birçok faydası olduğu gibi yan etkileri de olabilmektedir. Bu yüzden her zaman doktor tavsiyesi ile cilde sürülmelidir. Yağlı cildi olan kimselere az miktarda kullanılması yönünde yapılan tavsiye iltihap giderici özelliğin zaten yağlı bir ciltte işe yaramama ihtimalidir. Zeytinyağının yoğunluğu ciltteki gözeneklerin kapanmasına neden olarak daha çok sivilce çıkmasına dahi yol açabilir. Cilde sürüldükten sonra fazla bekletilmesi de havadaki toz ve pisliğin cilde yapışmasına neden olabilir. Yemeklerinde zeytinyağı tüketenlerde bile oluşan alerjiler mevcuttur. Cilde direk temas ile uygulanan zeytinyağının alerjik bir tepki meydana getirmesi de olasıdır. Ciltte kızarıklığı giderdiği kadar bazı hassas ciltlerde de kızarıklık oluşturabilir. Doğrudan zeytinyağının cilde kullanımı yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de yan etkilere neden olabilir. Onların cildi daha hassastır ve alerji oluşumuna sebep olabileceği için kullanılmamalıdır.