Zeytinyağı Masajı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı oldukça şifalı bir gıda olduğundan sağlık için masaj yapılarak vücuda kullanılabilir. Stres, gerginlik gibi durumlar kaslarda ağrılara neden olmaktadır. Bu masajlar ile kaslarda gevşeme ve zihinsel olarak rahatlama mümkündür. Tüm Vücut bölgeleri için ayrı masaj yağları bulunmaktadır. Ayaklar için önerilen masaj tabanlara hafif hareketler şeklindedir. Gerekli malzemeler: nane yağı, çay ağacı yağı, biberiye yağı ve zeytinyağıdır. Baş bölgesi için kullanılan masaj yağlar da biberiye, nane ve zeytinyağıdır. Bacaklar için ardıç yağı, zeytinyağı, portakal yağı gibi yağlar kullanılabilmektedir. Herhangi bir alerji durumu olup olmadığı öğrenilmelidir. Bunun için bu tür karışımlar önce vücudun bir kısmında denenerek daha sonra büyük ve istenilen bölgeye uygulanmalıdır. Alerjik reaksiyon gösteren ciltler için zeytinyağı masajı yapılmamalıdır.

Sıcak Zeytinyağı Masajı Nasıl Yapılır?

Sıcak zeytinyağı masajı evde veya işin uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Evde yapmak için gerekli birkaç malzeme toplanmalıdır. Bu malzemeler:

·         Zeytinyağı

·         Biberiye

·         Maydanoz

·         Siyah Çay

·         Papatya

Bu işlemlerde öncelikle ısıya dayanıklı bir kaba zeytinyağı konulur ve bir miktar su kaynatılırken zeytinyağı da üzerine konulur ve ısınması sağlanır. Daha sonra ısınan zeytinyağına biberiye, maydanoz, siyah çay ve papatya eklenir. Bu şekilde masaj yağı hazırlanır. Masaj cildi yıpratmadan yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Baş, kulak, göğüs, karın, omurga ve ayağa yapılan sıcak zeytinyağı masajının kan dolaşımını arttırdığı ve kasları gevşettiği bilinir. Bu şekilde yapılan masaj ayrıca uykuyu düzenler ve cildi yumuşatır. Hamilelik döneminde yapılmaması gerekir. Evde yapmak isteyenler oldukça dikkatli olmalı, mümkünse uzmanlardan bu konuda yardım almalıdırlar. Bu masaj sert yapılmamalı ve ağrıyan bölgelere de bastırılmadan uygulanmalıdır.

Bebeklere Zeytinyağı Masajı Uygulanır Mı?

Bebek cildi çok hassastır ve cilde uygulanacak yağlar da onlara zarar vermemelidir. Lavanta, badem yağı ve papatya yağı hoş kokulu ve rahatlatıcı etkisi olduğundan tavsiye edilmektedir. Rahat uyuması için geceleri yapılan bu masajlar etkili olabilir ancak bebekler kullanılan yağlara karşı alerji geliştirebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Bebeğe yapılacak zeytinyağı masajı için de aynı durumlar söz konusudur. Zeytinyağı ile yapılacak masajlarda bebeğin avuç içleri ve ayaklarının tabanlarına masaj yapılabilir. Bu masajlar hafif dokunuşlarla yapılmalıdır. Bebeğin gelişimi için gayet işe yarar bir yöntemdir.

Zeytinyağı masajı için zeytinyağının doğrudan uygulanması yerine bebek cildine uygun üretilmiş zeytinyağlı masaj ürünleri de kullanılabilir. Bebek acıktıysa veya yeni beslendiyse bu masaj uygulanmamalıdır. Bebeğin ve uygulayıcının rahat ve iyi hissettiği zamanlarda yapılmalıdır. Bebek için bu dokunuşlar olumlu sonuçlar doğuracaktır. Banyo sonrasında yapılan masajların bebeğin uykuya geçmesinde olumlu etkileri vardır.

Zeytinyağı Masajının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı masajı uygulayan ciltlerde birçok olumlu sonuç alınmıştır. Zeytinyağı masajı sonrası ciltlerin daha yumuşak ve esnek olduğu gözlemlenmiştir. Zeytinyağı kuru ciltler için oldukça etkilidir. İçerdiği E vitamini nedeniyle yaşlanma karşıtı olarak kullanılır ve cildi genç gösterir. Hücreleri yenileyerek kırışıklıkları azaltır. Evde uygulanacaksa gece uyumadan önce masaj yapılması daha rahat bir uyku sağlar. Sakin bir ortamda, loş ışıkta ve sakinleştirici bir müzikle uygulandığı zaman zihinsel olarak da rahatlamayı sağlar. Zeytinyağı masajı kramp sorunları yaşayanlar için de kas gevşetici olarak uygulanan etkili bir yöntemdir.

Zeytinyağı Masajı Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağı masajı uzmanlar eşliğinde yapılmalıdır ancak kişi evde de yapabilir. Bunun için öncelikle ortam düzenlenmeli ve masaj yağı hazırlanmalıdır. Uygulama başkasına yapılacak ise masaj yağı ele sürülür ve kişinin sırt bölgesine aşağıdan boyna doğru hafif hareketlerle masaj yapılır. Tekrar aşağıya doğru getirilir ve tüm sırt bölgesine bu masaj uygulanır. Boyun bölgesinde de yine hafif hareketlerle masaj yapılır. Ayak ve ellerde ise masaj yapılırken parmaklara da masaj yapılmalıdır.

Zeytinyağı masajı yapılırken bazı bölgelere daha çok önem verilmesi gerekir. Ayak başparmağı ve topuk böyledir. Göğüs ve karın bölgesine de aynı şekilde masaj yapılır. Baş bölgesinde yağ göze temas etmeyecek şekilde şakaklara daireler şeklinde uygulanır. Yüz için de dairesel ve oldukça hassas uygulama yapılır. Masaj yapan kişi kulaklara da başparmaklarıyla hafif hareketlerle masaj uygulayabilir. Masaj sakince yapılmalıdır. Bitirirken bir havlu yardımıyla cilt temizlenir. Masajdan sonra ise sıcak duş alınması önerilir.