Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir cilt için zeytinyağı kullanabilecek doğal ürünlerin başında gelir. İçeriğindeki mineral ve vitaminler metabolizmaya faydalı olduğu kadar cilt güzelliğini korumada en etkili yollardan biridir. Zeytinyağının cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

·         İlk olarak cilt bakımında içerdiği E vitamini yaşlanma karşıtı etki ile cilde olumlu etki gösterir. Zeytinyağı faydaları arasında kırışıklık ve sarkmalar uzun süreli kullanımda gözle görülür biçimde gecikir.

·         İçeriğinde bulunan hücre yenileyici bileşenler ile cilt lekelerine karşı iyileştirici etkisi vardır.

·         Cildi yumuşatma etkisi vardır.

·         Yoğun nemlendirici etkisi bulunur.Özellikle kuru ciltlerin ihtiyacı olan nem dengesine kavuşmasını sağlar.

·         İçerdiği bileşenler, sivilce oluşumunu engeller. Sivilce tedavisinde tercih edilebilirdoğal ürünlerdendir.

·         Göz bölgesindeki ince ve hassas deriyi besler. Göz altı şişliklerine karşı etkilidir.

·         Dudak kuruluğunda da fayda sağlar.

·         Gözeneklerin açılmasını sağlar; cildin hava almasına yardımcı olur.

·         Makyaj temizliği amacıyla kullanılabilir. Doğal bir makyaj temizleyicisidir. 

·         Ciltte kızarıklık kaşıntı gibi rahatsızlıkların rahatlaması için uygulanır.

·         Cildi ölü hücrelerden arındırmaya yardımcı olur.

·         Vücut ve ayak masaj yağı olarak tercih edilebilir.

·         Doğal bir selülit gidericidir.

·         Pişik tedavisinde kullanılabilir.

Zeytinyağı Ciltte Ne Kadar Bekletilmeli?

Zeytinyağının ciltte bekleme süresi, uygulama amacına göre değişebilir. Kızarıklık, kaşıntı ve deri döküntülerinin görüldüğü bölgelere bal ile birlikte 10 dakikalık uygulama yapılır. Zeytin yağını ve toz şeker kullanarak doğal yollarla cildi ölü hücrelerden temizlemek mümkündür. Karışım 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Cilt lekeleri için ele alınan bir miktar zeytinyağı avuç içinde ısıtılarak yüze uygulanır. 30 dakika bekleme süresinin ardından bir bez ile silinir. Göz altı morlukları için zeytin yağının kullanım şekli şu şekildedir:

·         Gece yatmadan önce zeytinyağı göz altlarına nazikçe sürülür.

·         Birkaç dakika nazikçe masaj yapılır.

·         Etkisini arttırmak amacıyla hemen yıkanmaz.

·         Sabah yağlı bölge su ile yıkanır. 

·         Zeytinyağı nazikçe bakım yaptığından bu işlemi günde bir kez yapmakta sakınca yoktur.

·         Göz altlarındaki mor halkalara karşı uygulanacak bir başka yöntem ise şu şekildedir:

·         Eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyu karıştırılır.

·         Karışım mor halkaların bulunduğu bölgeye uygulanır.

·         Karışım 10 dakika boyunca cilt yüzeyinde beklemelidir.

·         10 dakikanın bitiminde cilt ılık suyla yıkanır.

Yüze Zeytinyağı Sürüp Uyumak Zararlı Mıdır?

Zeytinyağı ile uyumak cildin derinlemesine onarılmasına ve nemlenmesine katkı sağlar. Cilt için uygulanan pek çok zeytinyağlı cilt maskesi tarifinde gece zeytinyağı ile uyumak tavsiye edilir. Gece boyunca zeytinyağının faydalı bileşenlerinden yararlanan cilt, gecenin sonunda neme doymuş olarak güne başlar. Temizlenmiş cilde uygulanan küçük bir miktar zeytinyağı özellikle kuru cilt sorunları olanların cildini neme doyurması için en iyi ve doğal yöntemlerden biridir.

Zeytinyağı Cildi Beyazlatır Mı?

Zeytinyağı beyazlatıcı etki olarak cilde ışıltı kazandırır. Güneş kaynaklı cilt lekelerini gözle görünür ölçüde iyileştirici etkisi vardır. Dolayısıyla yaptığı hücre onarımı sayesinde cilt tonunu eşitler ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Yüze Zeytinyağı Sürmek Kıllanma Yapar Mı?

Zeytinyağının kıllanma etkisi yapabileceği nedeniyle bazı kişiler yüzüne zeytinyağı uygulamaktan çekinebilir. Fakat bilinenin aksine zeytinyağının yüzü kıllandırma etkisi yoktur. Cildi onaran ve parlaklık veren zeytinyağı, başta gelen cilt bakım yağlarından biridir.

Yağlı Cilde Zeytinyağı Sürülür Mü?

Yağlı cilde zeytinyağı uygulamak tahmin edilenin tersine oldukça iyi bir yöntemdir. Zeytinyağı ile nemlenen cilt, fazla yağ üretimine engel olur. Özellikle yağlı ciltlerin ortak sorunlarından biri, sivilceler ve tıkalı gözeneklerdir. Zeytinyağı faydaları arasındaki özelliklerden biri de gözenekleri tıkamadan bakım yapmasıdır. Zeytinyağı yağlı ciltler için de uygulanabilir bir cilt bakım alternatifidir. Cilde uygulanan söz konusu ürün, ancak gerçek zeytinyağı olduğunda en üst derecede fayda sağlar. Yapılan yüz maskelerinde ve karışımlarda kullanılan zeytinyağının doğal sızma zeytinyağı olmasına dikkat edilmelidir. Yemeklik olarak kullanılan yağlar bu uygulama için uygun değildir. Yağlı ciltlerin uygulayabileceği karışımlara birden fazla örnek verilebilir. Bu karışımlar şu şekildedir:

Limon suyu-zeytinyağı: limon gözenek sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Yağ üretiminin kontrol edilmesinde rol oynar. Bu etkilerinin zeytinyağının arındırıcı etkisi ile birleşmesi sivilce ve gözenek görünümünün azalmasını sağlar. Malzemeler şu şekildedir:

Sızma zeytinyağı(1 çay kaşığı)

Limon (yarım çay kaşığı)

Bir kap yardımıyla malzemeler karıştırılır. Yüze dairesel hareketler ile zeytinyağını cilde yedirmek gerekir. Masajdan sonra 5-7 dakika kalması gerekir. Masaj ardından saçlar ılık suyla durulanır. Az miktarda sürüldüğünden hergün veya gün aşırı uygulamak mümkündür.

Zeytinyağı- Bal-Limon Karışımı: Yoğun nemlendirme sağlayan zeytin yağının etkisine balın nem hapsedici etkisi birleşerek cildin nem ihtiyacını karşılayan bu karışım, ciltteki lekeleri soldurur ve beyazlatma etkisi yaratır.

Sızma zeytinyağı (1 Çay kaşığı)

Limon suyu  (1 tatlı kaşığı)

Bal ( 1 yemek kaşığı bal)

Karışımın uygulamaya hazır olması amacıyla iyice karıştırılır. Karışımın ısıtılması için kase kaynar suya koyulur. Isınan maske yüz ve boyunlara uygulanabilir. 15-20 dakika içinde durulama işlemine geçilebilir. Haftada 1 kez tekrarlamak mümkündür.

Yüze Zeytinyağı Maskesi Nasıl Yapılır? 

Zeytinyağı maskesi yapımı için dileyenler birden fazla farklı malzeme kullanabileceği gibi zeytinyağını sade olarak da yüze uygulayabilir. Cilde zeytinyağı uygularken en etkili şekilde yararlanabilmek için  bazı püf noktalar bulunur. Banyodan sonra uygulanacak zeytinyağı banyo sonrası cilt yumuşaklığı ile daha kolay uygulanır ve daha kolay emilir. Uygulayacak kişi özellikle yağlı bir cilt tipine sahip ise uygulanacak bölgenin temiz olması daha önemli hale gelir. Zeytinyağlı cilt maskesinin yapımı şu şekildedir:

·         Yumurta sarısı (1 adet)

·         Bal (1 yemek kaşığı)

·         Zeytinyağı (1 yemek kaşığı)

·         Birkaç damla limon suyu

Malzemelerin iyice karışması sağlanır. Önceden temizlenen cilde direkt olarak uygulanır. Yumurtanın cildi sıkılaştırıcı etkisi bulunur. Bununla birlikte akne oluşumuna karşı büyük fayda sağlayan bal, C vitamini ile limon, nemlendirici ve arındırıcı olmak üzere pek çok zeytinyağı faydaları bir bütün olarak cilt bakım ihtiyacını karşılar.