WhatsApp
+905423187364
CrosairSoft
Ürünlerimiz
Sepetim

Uslu Yuvarlama Zeytin

Uslu Yuvarlama Zeytin

Uslu yuvarlama zeytin; sele zeytinlerin arada karıştırılması ve çalkalanması mantığına dayandığını için yuvarlama zeytin adını almaktadır. Diğer zeytin türlerine göre daha acı olan yuvarlama zeytinin acılığının ayarlanabilmesi için bidonda durduğu sürenin uzatılması gerekmektedir. Satın aldığınız zeytinlerin tamamını yıkamak yerine sadece birkaç günlük yetecek sayıda zeytin ayırarak bittikçe buna devam edilmelidir. Yuvarlama zeytinlerimizi buzdolaplarınızda güvenli şekilde saklayabilirsiniz. Kendine has meyvemsi bir acımtıraklığı olan bir zeytin türü olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Kimyasal barındırmayan, doğal teknikler ile üretilmiş olan zeytinleri size ulaştırmaktayız.

Uslu Yuvarlama Zeytinin Olumlu Etkilerinden Yararlanın

Uslu zeytin özellikleri kapsamında kasım ve aralık aylarında toplanmış olan zeytinlerden uslu yuvarlama zeytin yapmaktayız. Hiçbir zeytinimiz kimyasal işlem görmemektedir ve her tane de doğal zeytin tadını yaşamaktadır. Soğukta muhafaza edilmesi gereken yuvarlama zeytinlerimi siyah veya kahverengi olabilmektedir. Zeytin tüketerek elde edilebilecek faydalar aşağıda verilmiştir:

·         Fazla kolestrolün dengelenmesini sağlamaktadır.

·         Kasın basıncının kontrol edilebilmesi mümkün olmaktadır.

·         Özellikle vücudun E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

·         Alzheimer ve tümör gibi dejeneratif rahatsızlıkların etkilerinin daha az görülmesini sağlamaktadır.

·         Üreme sistemini olumlu yönde etkilemektedir.

·         Kanser gibi rahatsızlıklara karşı korunabilmenizi sağlamaktadır.

·         Cildinizin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kimyasalla Temas Etmeyen Zahmetli Yuvarlama Zeytin

Değerli zeytin ağaçlarından el ile toplanan zeytinler özenle boylarına bakılarak ayrılmaktadır. Bidonda yuvarlama zeytin yapılabilmesi için bu zeytinler bidonlara konmalıdır. Olgunlaşmaya başlayabilmeleri için yeterli olabilecek kadar tuz üzerine ilave edilmektedir ve hava alması engellenmektedir. Ardından uzun ve zahmetli bir süreç başlamaktadır. Yaklaşık 4 aylık bir süreç boyunca iki günlük periyotlarda zeytinlerin bulunduğu bidonun birkaç tur çevrilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede zeytinlerin acı sularından kurtulmaları mümkün olabilmektedir. Hem yeterince sabredildiğinde hem de emek vererek bu işlemler tekrarlandığında zeytinleriniz damak tadınıza uygun bir hale gelebilmektedir. Zeytinleriniz yavaş yavaş acılığını bırakmakta ve tuzu da dengelenebilmektedir. Bidonun ağzı ilk açıldığında ise zeytinlerin kızıl olduğu görülmektedir. Çekirdekleri de kızıl olan zeytinler hava ile temas ettikleri süre boyunca gittikçe siyah renge dönüşmektedirler. Uslu yuvarlama zeytin ürünlerimiz kendi öz sularında olgunlaşmaktadır. Herhangi bir katkı maddesi bulundurmayan ve kimyasal ile temas etmeyen zeytin çeşitlerimizi endişe duymadan güvenle tüketebilirsiniz.

Günün Her Saatinde Her Yaştan Kişi İçin Uygun Uslu Yuvarlama Zeytin

En verimli zeytin cinsi olan uslu zeytinlerimizi yuvarlama tekniği ile olgunlaştırarak damak zevkinize uygun hale getirebilirsiniz. Zeytinleri sade tüketebileceğiniz gibi üzerinde zeytinyağı gezdirip ardından kekik serperek de tüketebilirsiniz. Kahvaltıda, aperatif olarak, herhangi bir yiyeceğin yanında, salatalarda ve pizzalarda kullanılabilmektedir. Uslu yuvarlama zeytin damak zevkinize göre belirlenmiş olan sürede olgunlaşmalıdır. Acılığını ve tuzunu kendi zevkiniz doğrultusunda belirleyebilmekte ve tüketmeye başladığınızda da tuzunu alabilecek yöntemler uygulayabilmektesiniz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.